İlk fotoğraf 1826 yada 1827 yılında Joseph Nicéphore Niépce tarafından 8 saatte çekilmiştir. Fotoğrafta Saône-et-Loire, Bourgogne, Fransa‘daki penceresinden manzarayı çekmiştir. 

Dünyada Çekilen İlk Fotoğraf

 

İlk Fotoğrafın Düzenlenmiş Hali
İlk Fotoğrafın Düzenlenmiş Hali

 

Dünyada ilk negatif fotoğraf 1835 yılında çekilmiştir.


Niépce’nin çektiği fotoğraf çok silikti, fakat 1835’te İngiltere’nin Wiltshire kentinde Henry Fox Talbot fotoğrafçılığı biraz daha pratik hale getirmişti. O negatif bir fotoğraf çekmişti. Metal üzerine soluk bir görüntü basmak yerine, şimdi istediği kadar kopya yapmak için negatif film kullanabilirdi.

İlk İnsan Fotoğrafı 1838 Yılında Louis Daguerre tarafından çekilmiştir. 

Louis Daguerre, ilk insan fotoğrafını Paris’te bulunan bir sokakta çekmiştir. Aslında sokağın fotoğrafında sol alt tarafa yakından baktığınızda iki kişi bulunmaktadır. Fotoğrafta ayakkabı boyacısı ve müşterisi bulunmakltadır. Yani ilk fotoğrafa giren insan bir ayakkabı boyacısıdır.  Fotoğrafın çekimi 1,2 dakika sürmüştür. Karedeki hareketli olan objeler bulanık çıkmıştır.

İlk İnsan Fotoğrafı

İlk Selfie(Özçekim) 1839 yılında Robert Cornelius tarafından  Philadelphia çekilmiştir.

İlk selfie pozu kamera önünde 15 dakika hareketsiz kalarak veriştir. Yani fotoğraf tam 15 dakikada çekilmiştir.

İlk Renkli Fotoğraf 1851 yılında New York’ta Levi Hill tarafından çekilmiştir.

 Levi Hill çektiği fotoğrafın tekniğine "hillotip" demiştir. Levi Hill tekniğinin sırrını kimseye açıklamadığı için hiç kimse ona inanmadı. Hatta dolandırıcılıkla suçlandı. Taki 2010 yılında fotoğrafları incelendikten sonra ilk fotoğrafı onun çektiği kanıtlanmış oldu.